KANCELARIA HOGAN LOVELLS POTWIERDZA ZWYCIĘSTWO OLAPLEX PRZECIWKO L’OREAL W POSTĘPOWANIU O NARUSZENIE PATENTU

18 listopada 2019 roku Olaplex, innowacyjna kalifornijska marka produktów do pielęgnacji włosów, reprezentowana przez Kancelarię Hogan Lovells zwyciężyła z L’Oreal w procesie sądowym o naruszenie patentu.

W 2014 roku Olaplex (z ponad 1,6 mln obserwujących na Instagramie) wprowadził na rynek swój opatentowany produkt, Bond Multiplier. Formuła została opracowana przez wielokrotnie nagradzanego naukowca, Craiga Hawkera. Bond Multiplier został doceniony zarówno przez profesjonalistów, jak i największe gwiazdy: Drew Berrymore, Kim Kardashian, Jennifer Lopez czy Chrissy Teigen.

Produkt bardzo szybko stał się prawdziwym hitem i stworzył zupełnie nową kategorię pośród kosmetyków zaprojektowanych w celu ochrony i odbudowy włosów podczas zabiegów rozjaśniających. Już rok później L’Oreal który bacznie śledził wszystkie działania Olaplex stworzył konkurencyjny produkt, Smartbond.

Pierwsza decyzja sądu w sprawie o naruszenie patentu zapadła już w czerwcu 2018 roku. Teraz Olaplex odnosi kolejny sukces, tym razem w sądzie apelacyjnym w Londynie, który podtrzymał wyrok Sądu Najwyższego. Głosi on, iż patent Olaplex jest ważny a Smartbond z całą pewnością jest jego naruszeniem.

„Po trzech latach sporów i odwołań jesteśmy wdzięczni i dumni, że kolejny sąd uznał patenty należące do Olaplex za ważne i naruszone przez L’Oreal. Z niecierpliwością oczekujemy usunięcia ich produktów z rynku w Wielkiej Brytani” mówi Tiffany Walden, Dyrektor Operacyjny i główny Radca Prawny Olaplex LCC.

Stephen Bennet, reprezentat marki Olaplex z ramienia Kancelarii Hogan Lovells powiedział ponadto: „Dzisiejsza decyzja potwierdza, że duzi rynkowi gracze nie mogą bezkarnie wykorzystywać rozwiązań i patentów prawdziwych innowatorów w swojej dziedzinie, takich jak Olaplex”.


Kopię wyroku można odnaleźć tutaj:


Sprawa jest jednym z szeregu sporów wywołanych w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi o roszczenia z tytułu naruszenia tajemnicy handlowej.